Jedan od prvih lekova za teže i uznapredovale oblike multiple skleroze - Dirucotide, prolazi kroz završne kliničke studije. Za razliku od fingolimoda (koji se takodje testira za lečenje uznapredovalih oblika MS) do sada nije pokazao neželjene efekte kao što su: simptomi slični gripu, zamor i rak kože.
Dirucotide (MBP8298) je sintetički peptid od 17 aminokiselina koji sadrži sekvencu indentičnu delu mijelinskog bazičnog proteina (MBP). Sekvenca dirocotida je povezana sa autoimunim procesom kod multiple skleroze koji se odnosi na odredjene gene u vezi sa imunim odgovorom - HLA tip DR2 i-ili DR4. Osobe obolele od multiple skleroze koje poseduju ove gene čine 65-75% obolelih.
Mehanizam delovanja ovog leka je pokretanje ili povraćaj imunološke tolerancije na postoječi imuni odgovor (napad), kao rezultat visokih doza peptida koji se periodično daje intravenski. Zbog toga, potencijalna korist ovog leka kod svake obolele osobe, očekuje se da će biti povezana sa ulogom koju taj peptid ima kod svakog pojedinačnog pacijenta. Stepen imunomodulacije će zavisiti od odnosa izmedju peptida, HLA molekula i T-ćelija.
Rezultati II faze kliničke studije, objavljeni 2006. u "European Journal of Neurology", pokazali su da dirucotide odlaže srednje vreme progresije bolesti za 5 godina (u odnosu na placebo) kod progresivne multiple skleroze odn. pacijenata sa HLA tipovima DR2 i-ili DR4.
Biomsmedical
BioMS Medical Corp.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar